Jakutszk Kelet-Szibériában, a Tajmaada völgyben, a Léna folyó bal partján fekszik. A Föld legnagyobb városa, amely az örök fagy körzetében található. Jakutföld fővárosa. Távolsága Moszkvától 8468 km.
Földrajzi koordinátái: .
A város a Léna jobb partján a jelenlegi várostól mint egy 70 km-re északra, 1632 szeptemberében épített cölöpvárból és a cölöpvár körül fa palánkkal megerősített lakóházakból alakult ki. 1643-ban költöztették át a települést a Léna bal partjára és ekkor mint a Lénai körzet katonai és adminisztratív központja, azonnal városi jogokat is kapott. 1851-ben hozták létre a Jakutszki kormányzóságot ennek központja értelemszerűen Jakutszk lett.
A város kiinduló pontja a Távol-Kelet és Szibéria felfedezésére, feltárására induló utazóknak. Innen indultak felfedező útjukra az ismert orosz felfedezők: Szemjon Gyezsnjov (Alaszka), Vlagyimir Atlaszov (Kamcsatka), Ivan Moszkvityin (Ohotszki-tenger, Szahalin), Vaszilij Pojarkov (Amur). De megfordultak Jakutszkban Vitus Bering, Szemjon Cseljuszkin, Ferdinand Vrangel és mások is.
Az alapítását követő első évszázadban a településen szinte kizárólag orosz telepesek éltek. A jakutok letelepedése a városban csak a 18. század végén indult meg. Napjainkban Jakutszkban hivatalos adatok szerint 70 nemzetiség képviselője él, a jakutok (25,1%) és oroszok (62,5%) mellett jelentős számban ukránok (4,4%), tatárok, burjátok, fehéroroszok.
A város gazdaságában meghatározó a faipar. A Szovjetunió szétesését követően a piaci lehetőségek szűkülésének hatására az ipari termelés felére esett vissza. Ezt a visszaesést a mai napig sem sikerült megállítani. Áruszállítás szempontjából a legjelentősebb a Léna folyón a folyami hajózás.
Jakutszkot az Oroszországi Federáció úthálózatával a M56-os (Léna) főútvonal köti össze, amely a Léna partján haladva éri el a várost. Nyári időszakban a Lénán kompátkelés biztosított, télen pedig a folyó jegén jelölnek ki átkelő utakat. Az őszi jégzajlás és a tavaszi olvadás idején a város gépjárművel nem elérhető.
A városnak vasúti összeköttetése nincs. Jelenleg folyik a Bajkál–Amur vasútvonalat Jakutszkkal összekötő Amur-Jakutszk vasútvonal építése. A teljes hosszában 830 km-es vasútvonalból 2006-ig 735 km készült el. A vasúton menetrend szerinti vonatközlekedés Amga településig (672 km) van. A vasútvonal befejezésével kapcsolatban két alternatíva létezik: vagy a közúthoz hasonlóan a Léna bal partján Nyizsnyij Besztjahban lesz a végállomás, vagy lényegesen drágábban, Jakutszktól 70 km-re északra hidat építenek a Lénán és a végállomás Jakutszkban lesz.
Jakutszknak két repülőtere van. A központi a várostól 4 km-re található Jakutszk YKS. Ez képes minden forgalomban lévő repülőgéptípus fogadására. A repülőtér két légiforgalmi társaságnak: a Jakutijának (АК "Якутия" ) és a Poljarnije Avialinyiinek (АК "Полярные Авиалинии" ) a bázis repülőtere.
A várostól távolabb található a Magan repülőtere, amely nagyobb gépek fogadására csak november 1. és március 31. között alkalmas.
A földön itt a legszélsőségesebbek az éghajlati viszonyok. Míg a februári átlaghőmérséklet –43,2 °C fok, addig a júliusi középhőmérséklet 18,8 °C, csak 2 °C fokkal marad el Budapest júliusi átlaghőmérsékletétől (20,8 °C).
Jakutszk az örökfagy körzetében található legnagyobb település. Az épületek alapjait, hogy a közel 100 méter vastagon állandóan fagyott talaj olvadásával járó stabilitási problémákat elkerüljék, speciális szigeteléssel kell ellátni.
A városhoz közel, Oroszország ázsia részen fekszik egy csodálatos, természetes kő képződmény a Léna partján: Jakutszki kőfák vagy a Léna oszlopai (Ле́нские столбы́ (Lenskiye Stolby))
A látvány nagyszerű, azonban az út 4 nap Moszkvából. Egy hosszú repülőút majd 3 napos hajóút.
Az oszlopok 150-300 m magasak és körübelül 80 millió évvel ezelőtt, a kambriumban alakultak ki egy tengeri medencében. 2006-tól a Világörökség része.
Körübelül 1 napi hajóútra fekszik Jakutszk városától délre.